در این مقاله به بررسی نقش فریم اهنی در نصب و ماندگاری پنجره دوجداره upvc و الومینیوم می پردازیم و نکاتی را به صورت خلاصه شرح می دهیم.

در هنگام عملیات ساختمانی در محل هایی که قرار است پنجره های دوجداره نصب شوند فریم یا قاب اهنی به ضخامت چهار تا هشت سانتی متر کار میشود که نقش بسیاری مهمی در استقامت پنجره دوجداره دارد.

همان طور که در بخش نصب پنجره های یو پی وی سی به طور کامل توضیح دادیم بعد از اندازه گیری ابعاد توسط نصاب و سپس تولید درب و پنجره دوجداره نوبت به نصب ان می رسد و در اینجاست که فریم اهنی نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند.

پنجره های دوجداره upvc و الومینیومی در هنگام نصب پس از قرار گرفتن اصولی در محل مورد نظر توسط پیچ های مخصوص و ابزار مورد نظر به فریم اهنی که قبلا توسط بنا کار شده است متصل می شوند و پس از رگلاژ و رفع گیر توسط چسب و فوم درزگیری شده و عایق بندی می گردند.

فریم اهنی پنجره دوجداره

حال باید به این سوال پاسخ دهیم که نبود این فریم اهنی چه مشکلاتی را به وجود خواهد اورد؟

یکی از مهمترین عواملی که باعث می شود که پنجره های دوجداره سالیان طولانی دارای عملکرد مناسب بوده و از رگلاژ خارج نشوند وجود فریم اهنی در هنگام نصب است زیرا زمانی که پنجره دوجداره در فریم اهنی پیچ میشود باعث افزایش استحکام تا ده برابر بیشتر از حالت عادی می گردد.

نبود فریم اهنی در هنگام اجرای عملیات ساختمانی سبب میشود تا نصاب با مشکل مواجه شده و نصب درب و پنجره دوجداره به نحو احسن انجام نشود و بعد از مدتی استفاده پنجره حالت افتادگی پیدا کرده و از رگلاژ خارج شود.

یکی از دلایلی که تعویض پنجره قدیمی با دوجداره بدون تخریب را متمایز می کند باقی گذاشتن فریم اصلی و بریدن بقیه قسمت های درب یا پنجره قدیمی اهنی است که باعث استحکام بیشتر پنجره دوجداره بعد از تعویض می گردد.

پیچ شدن پنجره دوجداره در گچ ، مشکلات زیادی را در گذر زمان ایجاد می کند که نیاز به تعمیر و رگلاژ درب و پنجره دوجداره را طلب می کند.